top of page

04 Nisan Cmt

|

Yoga La Yoga

Thai Yoga Massage & AcroYoga Workshops with Almuth Kramer

"The body heals with play, the mind heals with laughter and the spirit heals with joy." - Proverb

Thai Yoga Massage & AcroYoga Workshops with Almuth Kramer

Saat ve Yer

04 Nis 2020 09:00 – 05 Nis 2020 16:30

Yoga La Yoga, Kavaklıdere, Cinnah Cd. 12/A, 06690 Çankaya/Ankara, Türkiye

Bu Etkinlik Hakkında

Thai Yoga Massage & AcroYoga Workshops with Almuth Kramer (Berlin, Germany) 

"The body heals with play, the mind heals with laughter and the spirit heals with joy." - Proverb 

Introduction to Thai Yoga Massage (3 hours)Celebrating Relaxation  Thai Yoga Massage is an ancient healing art that touches and balances the body physically, energetically and emotionally. With the application of rhythmic pressure on certain points and energy lines in the body combined with the yogic stretching of muscles and joint mobilisation, blockages can be released and the energy restored to its natural flow. Above all, Thai Massage is a sacred, loving healing dance, where two people come together to give and to receive Metta = loving kindness.  This workshop is offering a safe space and clear guidance how to invite the body and soul of your partner into deep relaxation.  We celebrate and enjoy the potential of compassion and touch.  

Open level! Open mind! Open heart! ♥ You are welcome to come with or without a partner!  

AcroYoga Acrobatics (3 hours) Flying transitions: Spread your wings and fly! Level: variations suitable for beginner to intermediate level 

In this session playfulness, curiosity and experimentation are most important. We will play with dynamic partner acrobatic entrances and flying transitions to bring fluidity into the divine play of AcroYoga. By expanding the range of the physical body in a save and supportive environment, we learn to trust ourselves and others, realizing our collective potential. 

Come and share your magical power! 

Dynamic Thai Yoga Massage (3 hours) Introduction Workshop 

„do not stop the movement to find peacefulness, find peacefulness within the movement“ (Chinese proverb) 

Dynamic Thai massage is a vivid meditation in motion, a down to earth dance with the water elements within the body. We will flow, dance, rock and explore fluidity in our movements as a giver. Rhythm becomes a tool to invite the receiver to fully surrender into movement and gravity. A clear technique and smooth transitions are key to this dynamic style of massage. The „dynamic way“ of Thai yoga massage is deeply inspired by Ajahn Chaiyut Priyasith and re-invented by David Lutt and Krishnataki, blending traditional eastern style with modern osteopathic principles and techniques into a sacred dance of Metta = loving kindness. 

some benefits for the GIVER, dynamic Thai massage is an opportunity… … to improve fluidity, precision, and transitions in giving massage, … to be creative, joyful and happy while working, … to develop your touch while working on the mechanic, liquid and energetic levels. 

for the RECEIVER, dynamic Thai massage is a chance… … to recover mobility and freedom in your musculoskeletal system, … to improve the circulation of fluids (blood and lymphatic systems), … to re-establish a good energetic circulation, … to release the nervous system. 

AcroYoga Therapeutics (3 hours) METTA - PHYSICS Level: open level 

This session is fully dedicated to the lunar = therapeutic side of AcroYoga. Fluidity, ease, and mindfulness are the main qualities that we´ll cultivate in a gentle yoga practice in preparation for therapeutic flying and Thai yoga massage. 

With different exercises and techniques, we will immerse ourselves in enhancing our softness, exploring the common principles of flying and massage and deepening the way of listening and being present with each other through touch. 

We'll step into the flying practice by working together to develop trust and communication, and to find the interplay between support and surrender. Therapeutic flying utilizes gravity and Metta = loving-kindness to release and mobilize the flyers' spine while grounding and empowering the base. With thai yoga massage, we´ll make sure to find a soft landing, leaving the body happy, relaxed and soft.

About me:

Almuth Kramer (Berlin / Germany) Almuth is an AcroYoga teacher, yoga teacher and bodyworker (Thai Yoga Massage/ Osteothai). She studied theater and communication science in Berlin and Buenos Aires and worked as a clown. Besides teaching AcroYoga, Thai yoga massage and yoga worldwide she is co-hosting and organizing the German AcroYoga Kula Celebration - a festival in the German countryside where 300+ AcroYogis come together to play each year. She is in her third year of Osteopathy School at the Swiss International College of Osteopathy where she is constantly gaining a deeper understanding of the miracles going on inside the human body.  "I love to connect with people of all ages - from kids to grandparents - because I learn so much about life and the abundant practice of Yoga, AcroYoga and healing arts by observing and serving the different needs and skills of each single being. To watch people exploring trust, growing in their spectrum of movements and expression, deepening connections and rediscovering playfulness means a world to me and makes me happy." - social media links

FB: https://www.facebook.com/almuth.kramer

IG: https://www.instagram.com/almuthkramer/

- youtube channel: https://www.youtube.com/channel/UCCTkAdr4OEEwUgctVRp38hg?view_as=subscribe

Prices: Single workshop  300 TL, 2 Workshop 500 TL, Whole Package 900 TL

_____________________________________________________________________________________________________________

Almuth Kramer ile Tay Yoga Masajı ve AcroYoga Atölyeleri (Berlin, Almanya)

Thai Yoga Masajına Giriş (3 saat) (4 Nisan Saat 09:00)

Rahatlamayı Kutlamak

Thai Yoga Masajı vücuda fiziksel, enerjik ve duygusal olarak dokunan ve dengeleyen eski bir şifa sanatıdır. Vücudun belirli noktalarına ve enerji hatlarına ritmik basınç uygulanmasıyla kasların yogi gerilmesi ve eklem hareketliliği ile birlikte tıkanmalar serbest bırakılabilir ve enerji doğal akışına geri yüklenebilir.

Her şeyden önce, Thai Masajı, iki kişinin Metta = sevgi dolu şefkat vermek ve almak için bir araya geldiği kutsal, sevgi dolu bir şifa dansıdır.

Bu atölye güvenli bir alan ve eşinizin bedenini ve ruhunu nasıl derin bir rahatlamaya davet edeceğiniz konusunda net bir rehberlik sunuyor.

Şefkat ve dokunma potansiyelini kutluyor ve tadını çıkarıyoruz.

Açık seviye! Açık fikirli! Açık kalp! ♥

Bir partnerle veya bir partner olmadan gelebilirsiniz!

AcroYoga Akrobasi (3 saat) (4 Nisan Saat 13:30)

Uçan geçişler: Kanatlarını aç ve uç!

Seviye: başlangıç ​​ve orta seviye için uygun varyasyonlar

Bu oturumda oynaklık, merak ve deneyler çok önemlidir. AcroYoga'nın  oyununa akışkanlık getirmek için dinamik ortak akrobatik girişler ve uçan geçişlerle oyun oynayacağız. Tasarruflu ve destekleyici bir ortamda fiziksel bedenin menzilini genişleterek kolektif potansiyelimizi gerçekleştirerek kendimize ve başkalarına güvenmeyi öğreniriz.

Gelin ve büyülü gücünüzü paylaşın!

Dinamik Thai Yoga Masajı (3 saat) (5 Nisan Saat:09:00)

Giriş Atölyesi

Dinamik tay masajı hareketli canlı bir meditasyondur, vücuttaki su elementleriyle yeryüzüne doğru bir danstır. Bir akıcı olarak hareketlerimizdeki akışkanlığı akıtacak, dans edecek, sallayacak ve akışkanlığı keşfedeceğiz. Ritim, alıcıyı harekete ve yer çekimine tamamen teslim olmaya davet eden bir araç haline gelir. Net bir teknik ve yumuşak geçişler bu dinamik masaj tarzının anahtarıdır.

Tay yoga masajının “dinamik yolu” Ajahn Chaiyut Priyasith'ten derinden esinlenerek David Lutt ve Krishnataki tarafından yeniden icat edildi.

bazı faydalar

GIVER için dinamik thai masajı bir fırsat…

… Masaj yaparken akışkanlığı, hassasiyeti ve geçişleri geliştirmek,

… Çalışırken yaratıcı, neşeli ve mutlu olmak,

… Mekanik, sıvı ve enerjik seviyelerde çalışırken dokunuşunuzu geliştirmek için.

ALICI için dinamik tay masajı bir şans…

… Kas-iskelet sisteminizdeki hareketliliği ve özgürlüğü kurtarmak için,

… Sıvıların (kan ve lenfatik sistemler) dolaşımını iyileştirmek,

… İyi bir enerjisel dolaşımı yeniden kurmak,

... sinir sistemini serbest bırakmak için.

AcroYoga Terapötikleri (3 saat) (5 Nisan Pazar 13:30)

METTA - FİZİK

Seviye: açık seviye

Bu oturum tamamen AcroYoga'nın ay = terapötik tarafına adanmıştır. Akıcılık, kolaylık ve dikkatlilik, terapötik uçan ve tay yoga masajına hazırlanmak için nazik bir yoga pratiğinde geliştireceğimiz ana niteliklerdir.

Farklı egzersizler ve tekniklerle, yumuşaklığımızı arttırmaya, uçma ve masajın ortak prensiplerini keşfetmeye ve birbirimizle mevcut dinleme ve arınma yolunu dokunarak derinleştirmeye dalmış olacağız.

Güven ve iletişimi geliştirmek ve destek ile teslim olmak arasındaki etkileşimi bulmak için birlikte çalışarak uçuş uygulamasına adım atacağız. Terapötik uçuş, tabanın topraklanması ve güçlendirilmesi sırasında, broşürlerin omurgasını serbest bırakmak ve harekete geçirmek için yerçekimi ve metta = sevgi dolu şefkat kullanır. Tay yoga masajı ile vücudu mutlu, rahat ve yumuşak bırakarak yumuşak bir iniş bulacağız.

Benim hakkımda:

Almuth Kramer (Berlin / Almanya)

Almuth bir AcroYoga öğretmeni, yoga öğretmeni ve üstyapıcıdır (Thai Yoga Massage / Osteothai). Berlin ve Buenos Aires'te tiyatro ve iletişim bilimi okudu ve palyaço olarak çalıştı. AcroYoga, Tay yoga masajı ve yoga dünya çapında öğretmenin yanı sıra, Alman kırsalında her yıl 300'den fazla AcroYogis'in oynamak için bir araya geldiği bir festival olan Alman AcroYoga Kula Kutlaması'na ev sahipliği yapıyor ve organize ediyor. İsviçre Uluslararası Osteopati Koleji'ndeki Osteopati Okulu'nun üçüncü yılında, insan vücudunun içinde devam eden mucizeler için sürekli daha derin bir anlayış kazanıyor.

"Çocuklardan büyükanne ve büyükbabalara kadar her yaştan insanla bağlantı kurmayı seviyorum çünkü yaşam ve Yoga, AcroYoga ve şifa sanatlarının bolluğu hakkında her bir varlığın farklı ihtiyaç ve becerilerini gözlemleyerek ve onlara hizmet ederek çok şey öğreniyorum. güven keşfetmek, hareket ve ifade spektrumlarında büyümek, bağlantıları derinleştirmek ve oynaklığı yeniden keşfetmek insanlar benim için bir dünya anlamına geliyor ve beni mutlu ediyor. "

- sosyal medya linkleri

FB: https://www.facebook.com/almuth.kramer

IG: https://www.instagram.com/almuthkramer/

- youtube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCCTkAdr4OEEwUgctVRp38hg?view_as=subscriber

Fiyatlar: 1 atölyeye katılım 300 TL, 2 Atölyeye Katılım 500 TL, 4'lü katılım 900 TL

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page